Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Samowystarczalność - tytułem wstępu

Czy myśleliście kiedyś aby być samowystarczalnymi w kwestii pożywienia? Jeżeli tak to pewnie chcieliście wybudować kurnik, zakupić kilka niosek a przy okazji wykorzystać kurzak do nawożenia przydomowego warzywnika. A co jeżeli powiem, że możecie do tego dołożyć całoroczną uprawę warzyw i hodowlę ryb


Ten blog poświęcony będzie moim ogrodniczym zmaganiom, wszystko dla zabawy i nauki oczywiście. W kolejnych postach będę się starał przybliżyć wam i sobie także, bardzo ciekawą metodę zajmującą niejednego "Zrób to sam" (DIY) ogrodnika na świecie - mam tu na myśli AKWAPONIKĘ

Ta “cudowną” metoda w swoim działaniu jest bardzo prostą technologią i zakłada połączenie akwakultury (hodowli ryb) oraz hydroponiki (bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych). Jak piszą na stronie Backyard Aquaponics (świetna strona z doskonałym forum!) obie te technologie z osobna mają swoje plusy i minusy, do tych drugich należy: w przypadku akwakultury problem z odprowadzaniem nieczystości poza system, w przypadku hydroponiki stosowanie specjalnych pożywek a także cykliczne opróżniania systemu (czego sam doświadczyłem eksperymentując z hydroponiką). 

Oba te problemy rozwiązać możemy łącząc akwakulturę i hydroponikę - dzięki temu problematyczne cechy zamieniają się w to co faktycznie napędza akwaponikę. W bardzo dużym skrócie - rybie odchody stanowią pożywkę dla roślin które jednocześnie filtrują wodę dla ryb. Jest do duży skrót, ponieważ po drodze zachodzą procesy które neutralizują szkodliwe dla ryb odpady zamieniając je w odżywcze składniki dla roślin. O tych procesach jednak kiedy indziej, o plusach i minusach akwaponiki również postaram się napisać.

W ciągu kolejnych miesięcy postaram się skonstruować niewielki system akwaponiczny, dokumentując moje zmagania. Oprócz akwaponiki na blogu zagoszczą na pewno tematy związane z przydomowa hodowlą kur i gołębi, w planach jest także budowa niewielkiego pieca chlebowego a może nawet założenie niewielkiej pasieki. Będzie się działo ;)

Dzisiaj polecam waszej uwadze ciekawy film jednego z moich youtubowych mentorów (niestety po angielsku - ale jak się uda to przerobimy na tym blogu), Rob Bob oprowadza po swoim systemie tłumacząc podstawy akwaponiki. 

Samowystarczalność - tytułem wstępu Reviewed by Tomek on 14:45 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.