Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Piwniczna akwaponika cz. 3 - Testowanie syfonu dzwonowego dla części hydroponicznej

W systemach akwaponicznych funkcjonuje wiele ciekawych i ułatwiających życie rozwiązań. Większość z nich jest na tyle prosta, że wielu majsterkowiczów może je skonstruować we własnym zakresie. W tym wpisie zaprezentuję technologie odpływu wody z części hydroponicznej (filtra biologicznego) którą wprowadzę do mojego systemu, wpis będzie dotyczył tzw. Syfonu dzwonowego (Bell siphon).



Flood and drain.


W niektórych systemach woda wprowadzana do roślin przepływa przez medium (keramzyt, perlik, kamienie, piasek - zapewnia miejsce dla rozwoju systemu korzeniowego roślin a także dla bakterii filtrujących, niezbędnych w systemach akwaponicznych) od razu wypływając ze zbiornika. W innych systemach poziom wody jest niezmienny a korzenie roślin są w niej ciągle zanurzone. Do mojego systemu wybrałem metodę, w której zbiornik z keramzytem wpierw napełni się wodą do wymaganej wysokości po czym opróżni się w całości. Ten rodzaj systemów nazywany jest Flood and drain albo EBB-Flow. Podstawą dla takiego funkcjonowania stanowi właśnie syfon dzwonowy, prosta i bardzo ciekawa konstrukcja zapewniająca pewien rodzaj automatyzacji systemu.
Zaletą tego systemu jest czasowe przepłukiwanie medium zawierającego bakterie filtrujące, dzięki czemu prócz pożywki trafia do nich również tlen. W ten sposób w dużej mierze możemy uniknąć pojawienia się bakterii beztlenowych.

Syfon dzwonowy.


Podstawą tego typu systemów jest mechanizm regulujący przepływ wody przez zbiornik, w którym rosną rośliny. Jednym z najprostszych a zarazem skutecznych rozwiązań jest wspomniany już wcześniej Syfon dzwonowy. Konstrukcja ta jest bardzo prosta i naprawdę każdy kto choć trochę majsterkuje jest w stanie wykonać ją samemu. Syfon składa się z trzech elementów - rurki odprowadzającej wodę, dzwonu oraz osłony. Dwa pierwsze wymienione elementy znajdziecie na poniższym rysunku, na którym przedstawiłem schemat budowy syfonu. Jeżeli chodzi o osłonę, to w zasadzie może to być cokolwiek co oddzieli syfon od np. keramzytu ale pozwoli na swobodny przepływ wody.

Schemat przedstawiający konstrukcję syfonu dzwonowego mającego zastosowanie w akwaponice.


Według wielu Blogerów i Vlogerów im większy syfon tym lepszy, oczywiście grubość syfonu zależy przede wszystkim od mocy pompy podającej wodę oraz wielkości samego zbiornika. Zwyczajnie chodzi o to, aby: 1) woda mogła zassać się w syfonie, 2) syfon zdążył opróżnić zbiornik zanim ten znów zacznie się napełniać.

Działanie syfonu na żywo.


Całkiem niedawno przeszukując dysk natrafiłem na serię zdjęć i filmików z budowy prototypu syfonu dzwonowego. Całość zmontowałem w jeden krótki filmik i umieściłem na YouTube, film ten znajdziecie zaraz pod tekstem. Możecie się pośmiać z moich umiejętności reżyserskich jak i zabawnego epizodu aktorskiego ;)



Piwniczna akwaponika cz. 3 - Testowanie syfonu dzwonowego dla części hydroponicznej Reviewed by Tomek on 22:08 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.