Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Akwaponika i oszczędzanie wody

Akwaponika ma wiele zalet. Ma też pewne wady. Nie mniej nie można powiedzieć, że jest to metoda marnująca wodę. Dzięki tej technologii w Emiratach Arabskich powstają farmy akwaponiczne. W przypadku tradycyjnych upraw wydatki wody są olbrzymie. Taką awkaponiczną farmę zaprojektował, nadzorował budowę i rozruch szef Earthan Group Paul Van Der Werf. Niesamowity projekt, o którym można przeczytać na ich stronie www.

Wiele zależy od miejsca naszej uprawy

Gdy opowiadam o akwaponice (dotyczy to również hydroponiki), często słyszę zarzut że nie ma sensu podejmować się takich działań skoro w Polsce ziemi i wody jest pod dostatkiem. Ziemi faktycznie mamy dużo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że często są to gleby w których naprawdę trzeba się postarać, aby coś urosło. 
Często jest też tak, że dysponujemy tylko przestrzenią na terenach miejskich, zalanych betonem, gdzie wysepki odsłoniętej ziemi to luksus często wykorzystywany przez pieski do czynności fizjologicznych. Może mamy też trochę miejsca na balkonie, może na dachu, podjeździe samochodowym lub w piwnicy i z żalem patrzymy na te hektary betonu grzejącego się w lecie do niemożliwych temperatur.

Niedobór wody w Polsce

W przypadku wody jest podobnie. Możecie mi nie wierzyć, ale wody z której można korzystać swobodnie nie ma w Polsce zbyt wiele. Czy możemy sobie, zatem pozwolić na frywolne podlewanie wszystkiego w ogrodzie dowolną ilością wody? Czy inwestowanie tego drogocennego z punktu widzenia natury surowca, w podlewanie wielkich trawników ma sens? Na stronie Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu Łódzkiego znaleźć możemy taką oto informację:
Na osobę przypada w naszym kraju 1580 m3 wody na rok. Jest to wskaźnik 3 razy mniejszy od średniej europejskiej i 4,5 razy mniejszy od przeciętnej dla świata. Warto przy tym podkreślić, iż wskaźnik dostępu do wody niższy od 1500 m3/rok/osobę uważany jest powszechnie za bardzo mały i wywołuje poważne perturbacje w gospodarowaniu zasobami wodnymi (1)
Czyli różowo nie jest. Naukowcy szacują, że realne zasoby wodne w okresie suchym wynieść mogą tylko ok. 250 m3/rok/osobę. Jest to bardzo niska wartość (1). Cytowana strona wskazuje na dużą potrzebę oszczędzania i racjonalnego gospodarowania wodą, tym bardziej jeżeli mamy rozległy warzywnik i podlewamy obficie każdą roślinkę. Ja w moim ogrodzie trzymam kilka beczek i starą wannę, które napełniają się gdy pada deszcz. Dodatkowo mając dostęp do wody gruntowej wypełniającej komorę węzła wodociągowego napełniam paleto-zbiornik o pojemności 1000 litrów, aby mieć wodę w zapasie. Sąsiedzi korzystają jednak najczęściej z wody pobieranej z sieci.
Stawy hodowlane w Kołońcu

Hodowla ryb a gospodarowanie wodą

Ryby w kurniku poświęcone są między innymi także hodowli ryb w systemie zamkniętym. W Polsce najpopularniejsza hodowla ryb to ta uprawiana w stawach. Hodowle stawowe pochłaniają olbrzymie ilości wody, co prawda pobocznie powstają rozwinięte ekosystemy jednak koszt jest wysoki. Roczny pobór wody do stawów ocenia się na ok. 1 mld m3. Stawy hodowlane napełniane są na wiosnę a opróżniane na jesień. Odzyskuje się z nich tylko 30% wpompowanej wody, reszta wody wyparowuje oraz jest wchłaniana przez glebę. Jest jednak jeszcze jedna ważna sprawa:
Niekorzystne oddziaływanie stawów polega na odprowadzaniu wód pohodowlanych zanieczyszczonych zawiesinami mineralnymi i biogenami.(2)
Na tym tle akwaponika wygląda zupełnie inaczej. Zużycie wody jest niewielkie. Woda, która została odlana z systemu jest tak przetworzona w cyklu azotowym, że może służyć za idealny nawóz dla roślin doniczkowych. Systemy akwaponiczne działają na zasadzie recyrkulacji. W Bright Agrotech ocenili, że ich dzienna strata wody poprzez parowanie i wycieki to około 1,5%. Według ich wyliczeń do tej samej uprawy w ziemi potrzebowaliby nawet 20 razy więcej wody niż wykorzystują obecnie (3).

ps. O biogenach w krótkim artykule o zanieczyszczeniu Bałtyku przeczytacie na jednej z podstron Zakład Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW

Źródła:
1)http://kzgw.gov.pl/files/file/Programy/PPWP2030/Zalaczniki_do_projektu_Polityki_wodnej_panstwa_do_roku_2030.pdf
2)http://hydro.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=zasoby-wodne
3)http://brightagrotech.com/water-use-efficiency-hydroponics-aquaponics/


Akwaponika i oszczędzanie wody Reviewed by Tomek on 19:52 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.