Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Rodzaje konstrukcji systemów w uprawach bezglebowych. Cz. 5: Aeroponika - wiszące ogrody

Ostatni artykuł z serii "Rodzaje konstrukcji systemów w uprawach bezglebowych". Tym razem o kosmicznej aeroponice - plonami z takich upraw zajadać się będą astronauci.
Pierwszy opatentowany system aeroponicznej propagacji roślin

Aeroponika - idealne warunki

Ponownie przemyślana idea uprawy bezglebowej poszła jeszcze dalej, tym razem rośliny będą miały wody i tlenu tyle ile będą chciały. Innymi słowy ktoś stwierdził, że wytworzenie warunków korzeniowych, w których jednocześnie występuje 100% wilgotności i tyle samo tlenu jest absolutnie możliwe. Jak się okazało, wcale nie było to zbyt trudne! W systemach aeroponicznych przeciwieństwie do dotychczas omawianych, korzenie wiszą w powietrzu w odpowiednio przygotowanych pojemnikach a pożywka jest podawana specjalnymi natryskiwaczami w formie mgiełki. 

To właśnie ta drobna zmiana pozwala na uzyskanie doskonałych warunków dla korzeni roślin, idealne warunki tlenowe przy doskonałym nawożeniu. System działa na zasadzie recyrkulacyjnej więc minimalizuje się straty wody w uprawie ponieważ wraca ona do zbiornika z którego ponownie zostanie wypompowana i zamieniona w pożywną dla roślin mgiełkę.
A co się dzieje w części "nadziemnej" rośliny? Dzieje się to, co ogrodnik zaplanuje, czy ma to być wielka szklarnia i rośliny widzą nocą gwiazdy, czy też są sztucznie doświetlane to już kwestia wtórna. Podobno pomysł na taką uprawę, wziął się z obserwacji storczyków a pierwsze próby upraw to okres powojenny aż do 1957 gdy F. W. Went stworzył termin aeroponika.

Polski trop - Prof. Andrzej Komosa

Poniżej możecie obejrzeć krótki filmik, w którym Prof. Andrzej Komosa opowiada o uprawie aeroponicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Uprawa stacjonuje na Stacji Doświadczalnej Marcelin. Naukowcy całkowicie wyeliminowali podłożę inertne z uprawy, pomidory i ogórki rosną na specjalnie zaprojektowanych zagonach, zawieszone na pewnej wysokości tak aby dać przestrzeń rozwijającym się korzeniom i systemowi podającemu mgiełkę pożywki. Korzenie dorastają nawet do 2 m długości i 30 cm średnicy.


Wiszące ziemniaki

Dla ciekawostki obejrzyjcie to. Ziemniaki również da się uprawiać przy wykorzystaniu tej technologii! 


Wbrew pozorom nie jest to trudna uprawa a internet jest pełen ciekawych rozwiązań DIY. Dostępne są także gotowe zestawy aeroponiczne o charakterze Plug&Play.


(Źródła: Internet, http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1441, obserwacja, Wikipedia)

Rodzaje konstrukcji systemów w uprawach bezglebowych. Cz. 5: Aeroponika - wiszące ogrody Reviewed by Tomek on 23:35 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.