Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Rodzaje konstrukcji systemów w uprawach bezglebowych. Cz. 1

Pomysłowość ludzka nie zna granic i w samym świecie akwaponiki powstają wciąż nowe wynalazki, utarło się jednak kilka stałych elementów w konstrukcjach systemów (profesjonalnych oraz tych o charakterze DIY). Dopracowane i przemyślane działające w różny sposób - zawsze jednak połączone jednym prostym wyróżnikiem upraw bezglebowych - to woda dostarcza substancje odżywcze bezpośrednio do korzeni roślin. W tym krótkim wpisie postaram się wam przybliżyć podstawowe rozwiązania w budowie systemów.

 W świecie upraw bezglebowych zwykło się mawiać:
Każda akwaponika jest hydroponiką, nie każda hydroponika jest akwaponiką
Z tego co zdążyłem się zorientować wyróżnia się około 7 typów systemów hydroponicznych, nie wszystkie jednak nadają się do połączenia z akwakulturą.
  1. Metoda knotowa (Wick system)
  2. Metoda Kratkiego (Kratky's non circulating hyrdoponics)
  3. System kropelkowy (Drip system)
  4. Cieńkowarstwowa kultura przepływowa (Nutrient film technique - NFT)
  5. System przepływowo-odpływowy (Flood and drain, EBB-Flow)
  6. Kultury wodne albo system tratwowy (Water cultures, raft system)
  7. Aeroponika (Aeroponics)
W akwaponice najczęściej spotyka się metody nr 3,4,5,6 (niekoniecznie w tej kolejności) wynika to prawdopodobnie z tego, że są one najłatwiejsze do skonstruowania w garażu czy piwnicy (powodów zapewne jest wiele więcej - ale powoli, sam też porządkuje sobie myśli pisząc o tym). W tym wpisie krótko opisze dwie pierwsze metody czyli knotową i Kratkiego a kolejne w następnych wpisach, najwięcej miejsca poświęcę tym "dedykowanym" akwaponice. 

Metoda knotowa - Wick System:

Sprawa jest dosyć prosta bo działa na zasadzie starych lamp knotowych, którą zapewne każdy miał kiedyś w swoim domu. Zbiornik z odżywką dla roślin znajduje się bezpośrednią pod rośliną, która jednak nie ma bezpośredniego dostępu do wody ponieważ ta dostarczana jest poprzez KNOT. 
Całkiem niedawno widziałem taką doniczkę w Castoramie bądź Leroy Merlin, pojemnik na roślinę zaopatrzony był w drobne wycięcia prowadzące do zbiorniczka poniżej, oba zbiorniki połączone były materiałem przenoszącym wilgoć. Problemem tego typu rozwiązań jest to, że niektóre rośliny potrzebują dużo więcej wody, a co za tym idzie również substancji odżywczych wymieszanych z wodą (tzw. pożywka), niż knot jest w stanie dostarczyć. Jest to szczególnie ważne gdy rośliny kwitną albo owocują. Dosyć częstym rozwiązaniem jest dołączanie do zbiornika z pożywką napowietrzania, korzenie roślin pobierają z wody również tlen.

Krótki filmik jednego z youtubowych akwaponicznych Vlogerów na temat tej metody:


Metoda Kratkiego - Kratky's non circulating hyrdoponics

Według mnie jest to jedna z ciekawszych odmian hydroponiki, stworzona przez Dr. Bernarda Kratky'ego pracującego na College of Tropical Agriculture na University of Hawaii w Manoa. Raz ustanowiony system w zasadzie może nie wymagać w ogóle uwagi ogrodnika. Konstrukcja jest bardzo prosta i wymaga jedynie większego zbiornika i konstrukcji podtrzymującej sadzonkę zaraz nad taflą wody w zbiorniku. W wodzie rozpuszcza się w odpowiednim stężeniu nawozy i zanurza tylko częściowo system korzeniowy sadzonki. W tym momencie kończy się praca ogrodnika, roślina rośnie, kwitnie i owocuje wciąż pobierając wodę z substancjami odżywczymi ze zbiorniki nad którym spokojnie sobie wisi. Pobierając wodę sadzonka powiększa przestrzeń, w której korzenie mają dostęp do tlenu dlatego też metoda ta nie wymaga dodatkowego napowietrzania. Roślina umrze po wyczerpaniu zapasów zawartych w wodzie, wcześniej jednak wyda plon.

Kolejny Vloger MHPGARDENER (człowiek, który zainspirował mnie do pierwszych prób z hydroponiką), w prosty sposób wytłumaczy podstawy tej metody, znów po angielsku ale strona wizualna na pewno wiele wytłumaczy:


Dodatkowe źródła:

http://www.slideshare.net/captainhydroponic/6-types-of-hydroponics-systems
http://www.homehydrosystems.com/hydroponic-systems/systems.html
Rodzaje konstrukcji systemów w uprawach bezglebowych. Cz. 1 Reviewed by Tomek on 16:34 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.