Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Najważniejszy proces w naszym systemie

W zasadzie można ująć to w jedno słowo - NITRYFIKACJA! Jest to proces utleniania amoniaku i soli amonowych do azotynów i azotanów. Gdyby jednak było to tak proste jak brzmi. Niestety wg. relacji  które z łatwością znaleźć można np. na stronie backyardaquaponics.com ustabilizowanie systemu może zająć nawet kilka tygodni. Każdy kto miał własne akwarium wie, że ryb nie powinno się wpuszczać od razu po zalaniu świeżego zbiornika, musi on swoje odstać aby wszystko zaczęło w nim pracować.


Systemy akwaponiczne działają na zasadzie symbiozy, ryby wydalają do wody amoniak (jony amonowe), robią to również gnijące resztki pokarmu znajdujące się w zbiorniku. Wydalane jony amonowe przekształcane są w jony azotynowe i azotanowe, za tą przemianę odpowiedzialne są kolonie bakterii z rodziny Nitrobacteraceae. Azotyny i Azotany dla organizmów żyjących w zbiorniku mogą być równie zabójcze jak Amoniak (najbardziej Azotyny). Jony te stanowią jednak materiał, który dla roślin żyjących w systemie jest naturalnym nawozem, innymi słowy są łatwo przyswajalne.

Dla systemu akwaponicznego istotne są zatem dwie sprawy, odpowiednie ustalenie i ustabilizowanie populacji potrzebnych nam bakterii oraz ustalenie optymalnej liczby roślin czerpiących substancje odżywcze z wody. Jeżeli chodzi o bakterie to mają potencjalnie bardzo dużo miejsca, do dyspozycji mają wszelkie zakamarki systemu, wszystkie filtry w tym także biologiczny (stworzony specjalnie aby utrzymywać kolonie bakterii). Podstawą są tu chyba jednak pojemniki dla roślin wypełnione kamieniami czy też keramzytem, którego porowata struktura idealnie nadaje się jako mieszkanko dla bakterii. Powierzchnia pojemników dla roślin z reguły jest tak duża, że w zupełności wystarcza do filtrowania wody, w planowanym przeze mnie systemie będą to dwie połówki 220 litrowej beczki wypełnione właśnie keramzytem, za odprowadzanie wody odpowiedzialne będą dwa syfony dzwonowe. Dodatkową kwestią jest jeszcze to, że woda w systemie musi mieć odpowiednie PH, aby wszystko działało poprawnie PH nie powinno wynosić więcej niż 7.

W procesie konstytucji nowego systemu należy na bieżąco monitorować stężenie poszczególnych czynników, za dopuszczalne stężenie azotynów przyjmuje się 0,5 mg/l, a azotanów 50 mg/l. Na koniec przedstawiam schemat procesu zachodzącego w systemie akwaponicznym


Źródła:

wikipedia, backyardaquaponics.com, akwarystyczny.frix.pl, apisto.pl
Najważniejszy proces w naszym systemie Reviewed by Tomek on 21:01 Rating: 5

Brak komentarzy:

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.