Top Ad unit 728 × 90

Najnowsze wpisy

akwaponika

Piwniczna awkaponika cz. 1 - Przygotowania do budowy systemu akwaponicznego

Przyszedł taki moment, że zacząłem "widzieć" w mojej głowie zbudowany system akwaponiczny. Konstrukcja poskładała się w całość i stwierdziłem, że to jest moment aby przelać to na papier/ekran komputera.


Sporządziłem prosty rysunek, wybaczcie że to nie profesjonalny szkic w SketchUP'ie ale nauka tego programu to jeden z dalszych punktów na mojej liście "Do zrobienia". Zacząłem także notować to czego faktycznie będę potrzebował do wykonania obmyślonego projektu i trochę się tego nazbierało.

Schemat systemu.

System akwaponiczny który wyłonił się z wielogodzinnej lektury blogów akwaponicznych i hydroponicznych, nieskończonych seansów YouTube'owych, uniesień emocjonalnych z ciarkami na skórze, i dołków w których stwierdzałem że to chyba jednak nie dla mnie, będzie wyglądał mniej więcej tak:

AQUAPONICS SYSTEM

Pojedyncza pompa.

Pomysł z jedna pompą podejrzałem u kilku Youtuberów, sprawa fajna w tym względzie że zmniejszam zużycie energii, dzięki zaworom w odpowiednich miejscach będę mógł czasowo odciąć każdą z sekcji. Jeżeli zajdzie potrzeba leczenia ryb, czy też pryskania (oczywiście tylko naturalnie) roślin będę mógł oddzielić akwakulturę od hydroponiki. Woda przepompowywana będzie do obu sekcji z których grawitacyjnie (w przypadku hydroponiki z pomocą syfonu dzwonowego) będzie spływać do SUMPa.

Akwakultura.

W części do hodowli ryb przepływ wody będzie troszeczkę bardziej skomplikowany, woda wpadając do zbiornika z rybami będzie mogła wypłynąć na dwa sposoby:

  1. prawidłowo - przepływ wody odbywał się będzie poprzez rurę zbierającą wodę z dna beczki (mam nadzieje, że dzięki temu częściowo pozbędę się większych brudów), następnie na drodze stanie system filtrów (cząstek stałych i biologiczny wypełniony wkładem ceramicznym lub bioballami). Dopiero po filtracji woda trafi do SUMPa;
  2. awaryjnie - to będzie przelew w razie gdyby pierwszy sposób przestał działać (np. zatkanie filtra), woda będzie miała możliwość ujścia rurą umieszczoną ponad prawidłowym poziomem tafli wody prosto do SUMPa (patrz szare strzałki na rysunku).


Hydroponika

Część hydroponiczna zbudowana będzie z jednej beczki 220l przepołowionej wzdłuż długiej krawędzi. Połówki wypełnione będą keramzytem oraz zeolitem, oba media również stanowią przestrzeń filtracyjną. W beczkach za spust wody odpowiedzialne będą syfony dzwonowe, gdy woda osiągnie odpowiedni poziom tworzy się podciśnienie, które wysysa ją do SUMPa jednocześnie dostarczając tlen do korzeni roślin.


W tej chwili muszę dokończyć porządkowanie piwnicy i będę mógł zabrać się za zmontowanie wszystkiego w jedną całość. W szklarni nadal stoi eksperymentalny system, niestety opuszczony ponieważ drugi welon padł 2 tygodnie po pierwszym. Parametry wody są bardzo dobre, temperatura stała więc trudno powiedzieć co mogło spowodować ten stan rzeczy. 

Na koniec, jak zwykle zresztą, podlinkuję ciekawy film z YT. Tym razem Dr Nate Storey z Bright Agrotech przedstawia zalety systemu opartego o jedną pompę:



Piwniczna awkaponika cz. 1 - Przygotowania do budowy systemu akwaponicznego Reviewed by Tomek on 21:43 Rating: 5

2 komentarze:

  1. I Ty się na tym wszystkim znasz? Szok :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepszą odpowiedzią będzie, że się tego wszystkiego uczę ;) a nauka poprzez działanie jest najlepszym rozwiązaniem! Pozdrawiam T

    OdpowiedzUsuń

All Rights Reserved by Ryby w kurniku - Akwaponika © 2014 - 2015
Powered By Blogger, Designed by Sweetheme

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.